Skolas mežs

Visai skolai

Mežs ir vislabākā mācību klase - vieta, kur mācīties augt! Ar šādu pārliecību AS "Latvijas valsts meži" skolām piedāvā sadarbības platformu "Skolas mežs", kas paredz visas skolas iesaisti ilgtermiņa pētniecisko darbu īstenošanā valsts mežos. Pirmais "Skolas mežs" ir izveidots kopā ar Rīgas Teikas vidusskolu, bet no 2019. gada septembra savā "Skolas mežā" darbojas Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija.  

Kas ir "Skolas mežs"?

Sadarbības platforma “Skolas mežs” veidota, ņemot vērā Skandināvijas valstu pieredzi, kur mācības mežā ir skolu ikdiena jau vairāk nekā 40 gadus. Tā paredz līguma slēgšanu starp skolu un meža īpašnieku par izglītības aktivitāšu īstenošanu noteiktā meža teritorijā, kas ir skolai ērti pieejama ar maksimāli daudzveidīgiem dabas apstākļiem. Skolēniem ir iespēja piedalīties meža apsaimniekošanas procesos, kā arī izveidot izglītībai nepieciešamo infrastruktūru atzīmētajā teritorijā. 

 

Visām skolām, kuru audzēkņi piedalās AS "Latvijas valsts meži" izglītības aktivitātēs, ir iespēja iegūt savu skolas mežu - noteiktu valsts mežu teritoriju regulārām mācībām dabā. Katra mācību gada noslēgumā, izvērtējot skolu pieteikumus, AS “Latvijas valsts meži” lemj par līguma slēgšanu ar gada motivētāko mācību iestādi par skolas meža piešķiršanu. 

 

Ko darīt "Skolas mežā"?

“Jebkurus divus trīs mācību priekšmetus var sasaistīt, apliecinot, ka mācību priekšmets nav ielikts noteiktā rāmī un dzīvē viss ir savstarpēji saistīts,” stāsta Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas dabaszinību un bioloģijas skolotāja Agija Lāce.

Skolēniem ir iespēja piedalīties meža apsaimniekošanas procesos, kā arī izveidot izglītībai nepieciešamo infrastruktūru atzīmētajā teritorijā. Savukārt, skolotāji saņem papildu metodiskos atbalsta materiālus.

 

AS "Latvijas valsts meži" sadarbībā ar LU Starpnozaru izglītības inovāciju centru un Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāziju piedāvā skolām bezmaksas metodisko materiālu "Skolas mežs", kas iedvesmos jūs biežāk doties mācīties ārā - mežā.

 

Lejupielādē mācību materiālu

Skolas meža iegūšanas kritēriji

  1. Iesaistīto skolēnu, skolotāju un klašu skaits LVM aktivitātēs aizvadītajā mācību gadā.
  2. Skolas motivācija veikt regulāru un ilgtermiņa mācību procesu mežā.
  3. Skolas rakstisks iesniegums par vēlmi darboties noteiktā Latvijas valsts mežu teritorijā. 
  4. Iesniegumu lūdzam sūtīt  LVM vides izglītības vadītājai Līgai Abizārei uz epastu l.abizare@lvm.lv, norādot tajā iepriekšminēto informāciju.
  5. Lēmums par skolas meža piešķiršanu AS "Latvijas valsts meži" pieņem katra mācību gada beigās, izvērtējot skolu pieteikumus.

Meža izziņas pārgājieni

Izzini mežu pārgājienā

Atklāj mežu kā lielāko mācību klasi un sporta zāli, dodoties meža izziņas pārgājienā Latvijas valsts mežos. Četru dažāda vecuma mežos apgūsti 4 mežinieku gudrības: kā aprēķināt koku skaitu jaunaudzē, kā noteikt koku augstumu un vecumu, kā arī - kur meklēt aizsargājamas dabas vērtības. Papildus iekļauj pārgājienā arī Latvijas olimpiskās komitejas sagatavotos vingrinājumus dabā!

 

Dabā sportot un iepazīt mežu aicinātas ģimenes, klases un jebkurš interesents, iepazīstot bezgalīgo meža apsaimniekošanas ciklu. Izdrukājamas darba lapas un uzdevumus atradīsi metodiskajā līdzeklī skolām "Meža izziņas mugursoma".  Vairāk lasi zemāk.

ATJAUNO: nosaki koku skaitu

Kā noteikt kociņu skaitu jaunaudzē?

 

Saskaitīt visus kociņus būtu pārāk sarežģīti, tāpēc uzskaiti veic parauglaukumos. Uzskaita visus iestādītos kociņus, kurus steigā vai braucot garām ar auto bieži pat nepamanām. Kociņu skaits nosaka, vai mežs atzīstams par atjaunotu. 

 

Uzdevums ir sekojošs: jaunaudzē izvēlas raksturīgāku vietu un tajā izveido apļveida parauglaukumu ar rādiusu 2,82 m (parauglaukuma platība būs 25 m²).

Parauglaukuma centrā iesprauž zemē mietiņu, bet rādiusa noteikšanai lieto 2,82 m garu mērlenti, auklu vai kārti. Iegūtā apļa robežās uzskaita visus iestādītos kociņus un šo skaitu reizina ar 400. Rezultātā iegūst iestādīto kociņu vidējo skaitu vienā hektārā.

 

 

Mērījuma precizitātes uzlabošanai parasti platībā ierīko vairākus parauglaukumus. Lai izcirtumu atzītu par jaunaudzi, tajā jāaug vairākiem tūkstošiem kociņu uz ha.

 

Pēdējo 100 gadu laikā Latvijas mežainums ir divkāršojies -  mežs atjaunojas gan no sēklām un atvasēm, gan arī katra nocirstā koka vietā tiek iestādīti vismaz 2 jauni! 

KOP: aprēķini koka vecumu

Kā noteikt koku vecumu?

 

Priedei vecumu līdz 20 gadiem var noteikt pavisam vienkārši - saskaitot mieturus! Līdz šim vecumam tiek veikta arī jaunaudžu kopšana, kad mazie kociņi tiek atbrīvoti no nezālēm un aizsargāti no dzīvnieku bojājumiem.

 

Mieturis ir zaru vēdeklis, un attālums starp diviem mieturiem izaug gada laikā. Pēdējais gads ir galotne. Bet ne visi mieturi ir redzami un zaļi - zemāk atrodami sataustāmi “puniņi” jeb atmirušo mieturu vietas.  Tāpēc jūsu uzdevums ir saskaitīt arī senākos, grūtāk pamanāmos mieturus, kas atrodami posmā no pirmā zaļā mietura līdz zemei. 

 

 

Pieaugušiem kokiem vecumu nosaka pēc gadskārtām. Visvieglāk tās vari saskaitīt uz celmiem vai koka ripām. Interesanti, ka koka resnums ir bieži vien maldinošs vecuma rādītājs. Piemēram, zemāk redzamās ripas ir viena vecuma! 

 

ripas 2

 

Tik atšķirīgu koku izskatu nosaka ne tikai augsnes apstākļi, bet arī tas, vai mežs tiek kopts un retināts. Attēlā redzamās ripas nāk no viena tipa meža, kas vienā gadījumā retināts, bet otrā - atstāts novārtā. Redzams, ka resnākajam kokam ticis daudz vairāk saules un barības vielu!

 

 

Jaunaudžu kopšana - tās ir rūpes par nākotnes mežu. Jauns un kopts mežs aug ātri. Latvijā kopumā 1 sekundē izaug aptuveni 1 kubikmetrs koksnes – tas ir – viens liels koks. Minūtē izaug kokmateriāli veselai mājai!

AUDZĒ: izmēri koku augstumu

Kā noteikt koku augstumu?

 

  1. Indiāņu atkāpšanās. Senie indiāņi esot pārbaudījuši, vai koks var uzgāzties virsū vigvamam ar vienkāršu metodi, ko pamēģiniet arī jūs - pielieciet pieri pie zemes un skatieties uz koku caur kājām. Ja neredzat galotni, tad jums ir jāpavirzās prom no koka.  Kad redzat koku pilnā augumā, jūs esat drošā attālumā, kas ir vienāds ar koka aptuveno augstumu. 
  2. Koks pie deguna! Precīzāka metode ir šāda - paņemat rokās 2 vienāda garuma zariņus un vienu novietojat vertikāli, bet otru zariņu pieliekat pie vertikālā zariņa vidus un sava deguna. Tad atkāpieties no mērāmā koka tik tālu, lai vertikālais zariņš aizsegtu visu mērāmā koka augumu. No šīs vietas aizejat ar 1 m gariem soļiem līdz mērītajam kokam - soļu skaits būs arī koka augstums!

 

 

Koki Latvijā var izaugt pat 40 m augstumā! Lai izaudzētu lietaskokus, mežs tiek retināts, atstājot vietu spēcīgākajiem kokiem, kas tādējādi var netraucēti stiepties platumā un garumā.  Audzējot mežu un to retinot tiek aktīvi piesaistīta ogļskābā gāze un iegūti kokmateriāli cilvēkiem tik noderīgu lietu ražošanai, kas tālāk kalpo kā oglekļa noliktavas. 

AIZSARGĀ: ievēro dabas vērtības

Kā atpazīt saglabājamas dabas vērtības jebkurā mežā?

 

Veicot mežsaimnieciskos darbus tiek aizsargātas dabas un kultūrvēstures vērtības un meža zāģēšana tiek rūpīgi plānota, izvērtējot ko drīkst zāģēt un kas noteikti jāsaglabā. Jebkurā mežā tiek aizsargāti šādi vērtīgi dabas elementi.

 

  1. Ekoloģiskais koks ir liels un vecs koks, ar labi attīstītu vainagu un resniem zariem. Uz tā veidojas dzīvesvieta retām sugām, kas piemērojušās dzīvei uz šādiem kokiem, piemēram, tajā ligzdu var veidot mazais ērglis.
  2. Atmirusi koksne kalpo par dzīvesvietu daudzām ķērpju, sūnu, sēņu, kukaiņu un gliemju sugām, piemēram, bērzu briežvabolei. Nokaltušus stāvošus kokus, kas ir tuvu ceļiem vai elektrolīnijām, apzāģē kā augstos celmus.
  3. Mitra ieplaka nodrošina dzīves vidi sugām, kas nespēj augt sausos apstākļos. Saglabājot apaugumu, noēnojums ir pietiekams lai tās, piemēram, smaržīgo zemessomainīti, pasargātu no tiešas saules iedarbības un bojāejas.
  4. Dzīvnieku ala un tās apkārtne jāsaglabā pēc iespējas nepārveidota meža darbu laikā, lai mazāk traucētu dzīvniekus un novērstu alas iebrukšanu, īpaši vērtīgas ir āpšu veidotās alu sistēmas, kurās dzīvo arī lapsas.
  5. Liela putna ligzda mežā tiek saglabāta reizē ar apkārt augošajiem kokiem, lai pastāv lielāka iespēja, ka putni, piemēram, jūras ērglis nākamajā sezonā turpinās tur ligzdot.
  6. Paauga jeb mazie kociņi tiek saglabāti grupās, lai mazinātu izcirtuma ietekmi uz meža vidi un ainavu, kā arī nodrošinātu dabisku meža atjaunošanos un labvēlīgus apstākļus dažādu augu un dzīvnieku izdzīvošanai.
  7. Ūdeņu aizsargzona veidojas kā saglabāto koku joslas gar dažādām ūdenstilpnēm, kas pasargā upju un ezeru krastus no erozijas, ūdeni – no piesārņojuma, kā arī rada tā tuvumā mītošām sugām labvēlīgu noēnojumu.
  8. Mežmala ir pārejas josla no vienas ekosistēmas otrā, tāpēc tur valda liela sugu daudzveidība, kā arī bieži vien mežmalā ligzdo dažādi putni, kas barojas laukos, piemēram, dzeltenā stērste.
  9. Saglabājamo koku grupa veicina tāda mikroklimata saglabāšanu, kāds tas bijis mežaudzē pirms ciršanas, kā arī koki grupā ir noturīgāki pret vēju un mazina izcirtuma ietekmi uz meža ainavu.

 

Protams, visas dabas vērtības visbiežāk nav sastopamas vienuviet. Tās vari atrast uzmanīgi lūkojoties un pastaigājoties dabā!

 

 

Dabu īpaši jāsaudzē arī atpūtas laikā, kad plānots ierīkot apmetni vai kurināt ugunskuru. Ejot dabā vienmēr atceries: ko atnesi, to aiznes!

 

 

Vairāk par drošu un zaļu atpūtu dabā uzzini AS "Latvijas valsts meži" digitālajā ceļvedī "Laižam mežā".